Przejdź do treści strony

Kołowy Transporter Opancerzony 8x8 Rosomak

czytaj

Zobacz naszą ofertę

O spółce

Rys historyczny - część 1

Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich powstały w 1952 roku i posiadają wieloletnie tradycje w remoncie, modernizacji i produkcji wyrobów specjalnych dla wojska.

Historia Zakładów zaczyna się w 1855 roku kiedy to fabryka założona przez WILHELMA FITZNERA jako mały warsztat kuźniczo-ślusarski rozpoczyna produkcję sprzętu transportowego . Syn jego, również WILHELM FITZNER pełniący funkcję Królewskiego Radcy Handlowego "Königlicher Kommerzienrat" rozpoczął modernizację warsztatów. Otwarcie zakładu nastąpiło już w I870r jako Kuźnia Kotłów "Kesselschmiede"

Pierwotnie Fabryka działała jako kuźnia wyrabiająca wszelkiego rodzaju kotły, przechodząc dalej do produkcji mostów i innych konstrukcji budowlano-stalowych.Jako pierwsza w Europie rozpoczęła produkcję wyrobów spawanych z blach stalowych wprowadzając metodę spawania wodno-gazowego "Wassergasschweissen".

Od 1874 roku Fabryka specjalizuje się w produkcji nowoczesnych typów kotłów parowych mających zastosowanie w przemyśle chemicznym, papierniczym oraz marynarce handlowej i wojennej.

W 1920 roku Fabryka Kotłów W.FITZNER łączy się w spółkę z panem ZIELENIEWSKIM tworząc spółkę produkcyjno-handlową "FITZNER Gamber ZIELNIEWSKI" z filią w Sosnowcu. W latach 20-30–tych następuje rozbudowa i budowa nowych obiektów oraz już określony profil produkcji tzn. przemysłowe kotły parowe i olejowe oraz armatura kotłowa.

Spółka zrzeszona jest we Wspólnocie Interesów Górniczo-Hutniczych "LAURA" przemianowanej później na "WSPÓLNOTA".

W latach 1939-1945 nastąpiło połączenie spółki "FITZNER Gamber ZIELENIEWSKI" z hutą "LAURA" po wojnie "JEDNOŚĆ". Podstawową produkcją spółki w tych latach są blachy pancerne, spawane korpusy do samochodów opancerzonych itp. elementy na potrzeby wojska.

 • ikona

  Część 2

  Po wyzwoleniu spółka otrzymuje nazwę Zakłady Przemysłowe "FERRUM" podległe Południowemu Zjednoczeniu Przemysłu Metalowego w Katowicach.

 • ikona

  Część 3

  Wybudowano nową halę remontu czołgów (2 budynki połączone przewiązką) oraz hamownię silników posiadającą 4 stanowiska pracy.

 • ikona

  Część 4

  Zakłady podejmują się opracowania konstrukcyjnego i produkcji urządzeń na potrzeby wojska

Ostatnia aktualizacja: 02 listopada 2011r.